Skip to content

Međunarodni strateški okvir javno-privatnog partnerstva

Naš rad i posvećenost usmereni su prema poštovanju međunarodno priznatih standarda javno-privatnog partnerstva, što je ključno u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja prema Agendi 2030 za održivi razvoj.

Zahvaljujući našoj težnji da pratimo međunarodne strateške okvire, naš rad je priznat od međunarodnih organizacija poput UN Ekonomske komisije za Evropu (UNECE). Godinama učestvujemo u radu UNECE JPP na daljem postizanju ciljeva održivog razvoja kroz projekte na kojima radimo. Takođe, redovni smo učesnici u UNECE panelima i konferencijama na kojima se trudimo da prenesemo primere dobre prakse, da budemo promoteri razvojnih projekata koji menjaju lice Srbije.

Naši projekti iz godine u godinu predstavljeni su na međunarodnom Forumu UNECE kao primeri dobre prakse. Zadovoljstvo nam je što je naš projekat „Rekonstrukcija javnog osvetljenja u Zaječaru“ dobio posebne pohvale od strane UNECE za smanjenje emisije ugljen-dioksida i zaštitu životne sredine, kao i za usklađenost sa ciljevima održivog razvoja i cirkularnom ekonomijom.

Naši projekti uverili su nas da je potrebno proširiti mogućnost ponavljanja uspešnih projekata u drugim lokalnim zajednicama, tj raditi na njihovoj replikabilnosti.

Ciljevi održivog razvoja

U septembru 2015. godine, na samitu Ujedinjenih nacija, usvojena je rezolucija A/RES/70/1 – “Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development”. Agenda 2030 predstavlja univerzalnu strategiju koja zahteva udružene napore svih država članica kako bi se ostvarili ciljevi održivog razvoja do 2030. godine.

Sastavljena od 17 ciljeva, Agenda 2030 naglašava tri ključne dimenzije održivog razvoja:

  • ekonomski prosperitet,
  • socijalna inkluzija i
  • zaštita životne sredine.

Ciljevi održivog razvoja predstavljaju hitan apel svim zemljama, bez obzira na stepen razvijenosti, da se udruže u globalnom partnerstvu.

Borba protiv siromaštva i drugih izazova zahteva strategije koje promovišu zdravstvo i obrazovanje, smanjuju socijalne nejednakosti i podstiču ekonomski rast, uz istovremeno suočavanje sa klimatskim promenama i doprinos očuvanju naših ekosistema, uključujući okeane i šume.

Više na linku.

Evropska komisija aktivno se angažuje u pitanjima održivog razvoja, implementirajući ciljeve UN Agende 2030 kroz konkretnu primenu politika i preporuka, odgovarajućih fondova i upravljačkih instrumenata, uz pojačano terensko praćenje.

Od 2010. godine, održivi razvoj postao je ključni element Strategije Evropa 2020, zasnovan na tri osnovna stuba:

  • „pametan rast“
  • „održiv rast“
  • „inkluzivan rast“

Srbija je aktivno uključena u implementaciju ciljeva održivog razvoja i UN Agende 2030.

Kroz učešće građana u konsultativnim procesima nakon 2015. godine, kao i direktno prisustvo na globalnim forumima na kojima su definisani ciljevi održivog razvoja, Srbija se angažuje u ostvarivanju ovih važnih globalnih ciljeva.

UNECE JPP Evaluciona metodologija za ocenjivanje infrastrukturnih projekata – PIERS

PIERS metodologija je dokument uspostavljen od strane Radne grupe UN-a za javno-privatno partnerstvo 2021. godine, sa ciljem da udruži napore vlada, privatnog sektora i civilnog društva u ostvarivanju Agende za održivi razvoj do 2030. godine putem modela javno-privatnog partnerstva za ciljeve održivog razvoja.

PIERS metodologija je osmišljena kako bi pomogla u rešavanju izazova koje je donela pandemija, te da doprinese napretku ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, uključujući poboljšani pristup zdravstvenoj zaštiti i zapošljavanju, bolju dostupnost stanovanja i ekonomsko osnaživanje žena.

Pet osnovnih ishoda navedenih u PIERS metodologiji, koji su ključni za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja putem implementacije projekata javno-privatnog partnerstva, a koji se razmatraju u našim projektima, su:

  1. Pristup i pravičnost
  2. Ekonomska efikasnost i fiskalna održivost
  3. Održivost i otpornost životne sredine
  4. Replikabilnost
  5. Uključivanje interesnih strana

PIERS metodologija analizira ovih pet ishoda u projektima javno-privatnog partnerstva kako bi se dostigli ciljevi održivog razvoja i posmatrao njihov uticaj na infrastrukturu, ali i kako bi se prevazišli izazovi rastućih globalnih klimatskih promena.

Primenom PIERS metodologije na projekte javno-privatnog partnerstva stavlja se akcenat ne samo na vrednosti za novac (Value for money), već i vrednosti za ljude i za planetu (Value for people and for the planet).

Naši projekti su usklađeni sa najvišim standardima, uključujući primenu PIERS metodologije za praćenje infrastrukturnih projekata po modelu javno-privatnog partnerstva.

Posedujemo zvaničnu akreditaciju kao međunarodni evaluator infrastrukturnih projekata javno-privatnog partnerstva.

Više na linku.

Back To Top