Skip to content

Javno-privatno partnerstvo

O #JPP

Javno-privatno partnerstvo predstavlja mehanizam kojim javni sektor nabavlja i sprovodi javnu infrastrukturu i/ili usluge, koristeći resurse i stručnost privatnog sektora. U situacijama kada se vlade suočavaju sa zastarelom ili nedostatnom infrastrukturom i potrebom za efikasnijim uslugama, partnerstvo sa privatnim sektorom može doprineti razvoju novih rešenja i omogućiti finansiranje.

Javno-privatno partnerstvo kombinuje veštine i resurse javnog i privatnog sektora kroz podelu rizika i odgovornosti. Na taj način vlade mogu da iskoriste stručnost privatnog sektora, dok se istovremeno fokusiraju na kreiranje politike, planiranje i regulaciju, delegirajući svakodnevne operacije.

Za uspeh javno-privatnog partnerstva neophodna je pažljiva analiza dugoročnih razvojnih ciljeva i raspodele rizika. Takođe, pravni i institucionalni okvir zemlje mora podržavati ovaj model pružanja usluga i obezbediti efikasne mehanizme upravljanja i nadzora JPP projekata.

Do usvajanja Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, u Srbiji je bio dominantan koncesioni model javno-privatnog partnerstva uređen Zakonom o koncesijama iz 2003. godine.

Usvajanjem Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama 2011. godine, uvodi se pojam javno-privatnog partnerstva u pravni sistem Republike Srbije. Usvajanje ovog zakonskog okvira i poboljšanje procedura doprinelo je stvaranju boljeg ambijenta za realizaciju projekata javno-privatnog partnerstva.

Postoje dva oblika saradnje između Javnog i Privatnog partnera:

  • Ugovorno javno-privatno partnerstvo je javno-privatno partnerstvo u kojem se međusobni odnos Javnog i Privatnog partnera uređuje ugovorom o javno-privatnom partnerstvu;
  • Institucionalno javno-privatno partnerstvo je javno-privatno partnerstvo zasnovano na odnosu između Javnog i Privatnog partnera kao osnivača, odnosno članova zajedničkog privrednog društva, koje je nosilac realizacije projekta javno-privatnog partnerstva.

Više na linku.

Zakon o javnim nabavkama ključan je za javno-privatno partnerstvo, jer osigurava poštovanje principa konkurencije, čime se obezbeđuju jednaki uslovi za sve učesnike. Time se postiže veća transparentnost i efikasnost u JPP-u.

Zakon promoviše ekonomično i efikasno upravljanje javnim resursima, garantujući izbor najpovoljnijih uslova i optimalno korišćenje sredstava. Njegova primena donosi pravnu sigurnost, postavljajući jasna pravila i procedure za izbor partnera, čime se izbegavaju sporovi. Otvorena konkurencija podstiče kvalitet i inovacije, a transparentnost smanjuje rizik od korupcije, štiteći javne resurse.

Više na linku.

Zakon o komunalnim delatnostima definiše da je lokalna samouprava u obavezi da kvalitetno i kontinuirano pruži usluge od opšteg značaja, a sam nadzor nad tim ostaje u njenoj nadležnosti.

Na postupak poveravanja obavljanja komunalne delatnosti čije se finansiranje obezbeđuje iz budžeta jedinice lokalne samouprave, odnosno čije se finansiranje obezbeđuje u celosti ili delimično naplatom naknade od korisnika komunalnih usluga, primenjuju se odredbe Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Ovo je važno jer omogućava privatnom sektoru da se uključi u pružanje komunalnih usluga, uz poštovanje zakona i standarda.

Više na linku.

Back To Top